3. 4. 2025   |   svátek má Richard
 

Polské pirohy

Název Množství a jednotka
polohrubá mouka 360 g
vejce 3 ks
sůl 1/2 lžičky
vlažná voda 1/2 sklenky
vařené brambory 300 g
Zobrazit všechny ingredience

oběd
Porce: 4
Kuchyně: polská
Příprava: 01 h.
Vaření: 30 min.
Mamut :-)


Pirohy - původem jsou tyto plněné taštičky z Ruska, nicméně jsou natolik oblíbené, že se staly národním pokrmem i dalších zemí východní Evropy. Můžete je tedy najít v ruské, polské i slovenské kuchyni. Připravují se naslano i nasladko, plní se masem, kyselým zelím, sýrem, tvarohem nebo houbami, ke slaným pirožkům se podává kysaná smetana, polévají se osmaženou slaninou nebo cibulkou. Na Slovensku se připravují převážně z bramborového těsta, ale i takhle z mouky a vajec jako v Rusku a obvykle k nim dostanete skvělou žinčicu. Sladké pirožky se plní povidly, tvarohem nebo džemem, polévají rozpuštěným máslem a sypou osmaženou strouhankou, strouhaným perníkem nebo skořicí.



Postup
Mouku nasypeme do misky, doprostřed vklepneme 2 vajíčka, přidáme půl lžičky soli a postupně přiléváme vlažnou vodu. Vidličkou tekuté přísady vpracujeme do mouky a pak přendáme vše na vál a zpracujeme hladké těsto. Zabalíme do potravinářské fólie, aby nám neoschlo, dáme do lednice a připravíme si nádivku:

Brambory uvaříme doměkka v osolené vodě, necháme vychladit a nastrouháme najemno. V míse smícháme s měkkým tvarohem, přidáme vejce, osolíme, opepříme zarovnanou lžičkou pepře a dobře promícháme dohladka.

Z těsta ukrojíme nejprve čtvrtinu, zbytek necháme pod fólií, aby nám neoschlo. Na lehce pomoučeném vále rozválíme co nejtenčí placku, co zvládneme, těsto by mělo téměř prosvítat. Skleničkou vykrajujeme kolečka, na které lžičkou klademe náplň, přehneme a okraje dobře přitiskneme (vidličkou, prsty nebo plastovou formičkou na pirohy, tou to jde nejlépe). Pirožky klademe na plech a přikryjeme fólií nebo utěrkou, aby neoschly, než je začneme vařit.

Vaříme ve velkém hrnci alespoň ve 2 litrech vody, kterou osolíme dvěma lžičkami soli. Vodu přivedeme k varu, opatrně do ní vložíme pirožky a vaříme, dokud nevyplavou na povrch, asi 2- 3 minuty. Podáváme s kysanou smetanou nebo polité vyškvařenou slaninou.


Další fotografie
 


RECEPTY

Koprová omáčka

Postup: Na másle připravíme světlou jíšku, zředíme ji vychladlým vývarem, přidáme... zobrazit recept

RECEPTY

Bramborový guláš - buřtguláš

Postup: Cibuli nakrájíme najemno, brambory a párkový salám na kostičky. Na sádle... zobrazit recept

RECEPTY

Vepřové na česneku, paprikách a morkové kosti

Postup: Nadrobno nakrájíme 2 větší cibule, papriky (nejlépe bílé slovenské) na proužky,... zobrazit recept

RECEPTY

Brambory plněné anglickou a nivou

Postup: Brambory dobře omyjeme a uvaříme vcelku ve slupce v osolené vodě do poloměkka.... zobrazit recept

RECEPTY

Bramborové myši s česnekem

Postup: Brambory oloupeme a nakrájíme na plátky. Poklademe na sádlem vymazaný pekáč... zobrazit recept

BABKA KOŘENÁŘKA

Máta

Máta peprná patří mezi nejpoužívanější rostliny. Latinsky se označuje jako Mentha piperita či Mentha × piperita. Běžně se můžete setkat i s mnoha lidovými názvy, které znějí pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové... zobrazit článek

RESTAURACE

U Dvořáčků

* DOMÁCÍ KUCHYNĚ* HOTOVKY* SPECIALITY ZE ZVĚŘINY* NOVINKA: WIFI pro hosty ZDARMA